Chcem dať svoje dieťa do školy?

Autor: Silvia Lukačínová | 17.10.2012 o 14:04 | (upravené 17.10.2012 o 14:39) Karma článku: 14,62 | Prečítané:  685x

Práve som dočítala diskusiu k článku o štrajku učiteľov, ktorý sa plánuje na 26. novembra. Ani som netušila akú rozsiahlu a miestami vášnivú diskusiu dokáže táto téma vyvolať. Dikusii dominovali dve myšlienky: Je štrajk oprávnený v tejto ekonomickej sitácii? a Mali by učitelia zarábať viac ako väčšina rodičov detí, ktoré učia?

Práve som dočítala diskusiu k článku o štrajku učiteľov, ktorý sa plánuje na 26. novembra. Ani som netušila akú rozsiahlu a miestami vášnivú diskusiu dokáže táto téma vyvolať. Diskusii dominovali dve myšlienky: Je štrajk oprávnený v tejto ekonomickej situácii? a Mali by učitelia zarábať viac ako väčšina rodičov detí, ktoré učia?

A z môjho pohľadu je odpoveď v oboch prípadoch - áno. A nie je to preto, že sama som učiteľ. Mám malé dieťa a chcem aby z neho vyrástol vzdelaný človek. Štát striktne stanovil pravidlá, že každé dieťa musí chodiť do školy (o domácom vzdelávaní sa ešte stále viac diskutuje ako by sa aplikovalo). A ja s tým súhlasím. Ale chcem ho naozaj dať do školy, kde nieto motivovaného učiteľa, kde učitelia namiesto žiaka riešia papierovanie, neustále zmeny učebných plánov a nedostatok učebníc? Nie. Nechcem, aby jeho učiteľ či učiteľka musela riešiť, či má dosť peňazí z vlastnej výplaty nato, aby mohla urobiť vyučovaciu hodinu zaujímavejšou? Či zobrať deti do múzea, alebo galérie, keďže nemá žiadneho asistenta a sama s 20-timi deťmi ísť nemôže. A existuje mnoho ďalších prekážok, ktoré budú mať za následok to, že moje dieťa bude iba písať do zošita, to čo mu učiteľ bude čítať z učebnice. A ja to nechcem. A preto chcem aby učitelia zarábali adekvátne svojmu postaveniu a hlavne miere svojej zodpovednosti. A v prípade zodpovednosti nemám na mysli iba fyzickú bezpečnosť detí.

Niekde som svojo času počula alebo čítala tento príbeh:

Stredoškolskému profesorovi matematiky sa pokazilo auto a tak s ním išiel do servisu. Automechanik si auto pozrel a povedal, že súčiastky budú stať toľko... a práca mu bude trvať asi 3 hodiny a že jeho hodinová mzda je 20 euro. Profesor pravdaže súhlasil. Po nejakom čase syn automechanika začal mať problémy s matematikou. Automechanik sa teda rozhodol obrátiť na profesora s prosbou o doučovanie. Profesor súhlasil a vypýtal si 20 euro za hodinu. Reakcia automechanika bola: "To nemyslíte vážne? 20 euro sa hodinu sedenia na stoličke a rozprávania?"

Tak takto nejako to u nás funguje pri pohľade na učiteľské povolanie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?