Chcem dať svoje dieťa do školy?

Autor: Silvia Lukačínová | 17.10.2012 o 14:04 | (upravené 17.10.2012 o 14:39) Karma článku: 14,62 | Prečítané:  681x

Práve som dočítala diskusiu k článku o štrajku učiteľov, ktorý sa plánuje na 26. novembra. Ani som netušila akú rozsiahlu a miestami vášnivú diskusiu dokáže táto téma vyvolať. Dikusii dominovali dve myšlienky: Je štrajk oprávnený v tejto ekonomickej sitácii? a Mali by učitelia zarábať viac ako väčšina rodičov detí, ktoré učia?

Práve som dočítala diskusiu k článku o štrajku učiteľov, ktorý sa plánuje na 26. novembra. Ani som netušila akú rozsiahlu a miestami vášnivú diskusiu dokáže táto téma vyvolať. Diskusii dominovali dve myšlienky: Je štrajk oprávnený v tejto ekonomickej situácii? a Mali by učitelia zarábať viac ako väčšina rodičov detí, ktoré učia?

A z môjho pohľadu je odpoveď v oboch prípadoch - áno. A nie je to preto, že sama som učiteľ. Mám malé dieťa a chcem aby z neho vyrástol vzdelaný človek. Štát striktne stanovil pravidlá, že každé dieťa musí chodiť do školy (o domácom vzdelávaní sa ešte stále viac diskutuje ako by sa aplikovalo). A ja s tým súhlasím. Ale chcem ho naozaj dať do školy, kde nieto motivovaného učiteľa, kde učitelia namiesto žiaka riešia papierovanie, neustále zmeny učebných plánov a nedostatok učebníc? Nie. Nechcem, aby jeho učiteľ či učiteľka musela riešiť, či má dosť peňazí z vlastnej výplaty nato, aby mohla urobiť vyučovaciu hodinu zaujímavejšou? Či zobrať deti do múzea, alebo galérie, keďže nemá žiadneho asistenta a sama s 20-timi deťmi ísť nemôže. A existuje mnoho ďalších prekážok, ktoré budú mať za následok to, že moje dieťa bude iba písať do zošita, to čo mu učiteľ bude čítať z učebnice. A ja to nechcem. A preto chcem aby učitelia zarábali adekvátne svojmu postaveniu a hlavne miere svojej zodpovednosti. A v prípade zodpovednosti nemám na mysli iba fyzickú bezpečnosť detí.

Niekde som svojo času počula alebo čítala tento príbeh:

Stredoškolskému profesorovi matematiky sa pokazilo auto a tak s ním išiel do servisu. Automechanik si auto pozrel a povedal, že súčiastky budú stať toľko... a práca mu bude trvať asi 3 hodiny a že jeho hodinová mzda je 20 euro. Profesor pravdaže súhlasil. Po nejakom čase syn automechanika začal mať problémy s matematikou. Automechanik sa teda rozhodol obrátiť na profesora s prosbou o doučovanie. Profesor súhlasil a vypýtal si 20 euro za hodinu. Reakcia automechanika bola: "To nemyslíte vážne? 20 euro sa hodinu sedenia na stoličke a rozprávania?"

Tak takto nejako to u nás funguje pri pohľade na učiteľské povolanie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?